Zamyšlení se nad hodnocením knih

Proč?

Dnes jsem se při dočítání jedné knihy, ke které jsem se vrátil po velmi dlouhé době, protože se mi je nedařilo přečíst, ač jsem se o to dost snažil, musel zamyslet nad tím, jaký má vlastně smysl, když knize přidělujeme bodové nebo procentuální hodnocení.

Body versus hodnocení

Každá slušná knižní recenze – alespoň podle mého názoru – obsahuje krátký popis knihy (tedy o čem kniha je), subjektivní popis recenzenta (tedy co si o dané knize člověk myslí a jak se při jejím čtení cítil) a třeba nějaké zhodnocení kladů a záporů, z kterého by mělo být patrné, jestli se recenzentovi líbila – co mu přišlo dobré a co ne. Obodování naproti tomu naznačuje ‚celkový výkon‘ knihy, které umožňuje lidem vybírat ‚nejlepší kousky‘, aniž by si v knize našli něco, s čím souzní a co k nim promlouvá.

A co s tím?

Zpětně jsem se rozhodl odebrat veškerá hvězdičková hodnocení. A vás, milí čtenáři, zvu k tomu, abyste v recenzích, a to nejen pouze v knižních, ale třeba i v recenzích filmových, hudebních, uměleckých, hledali to svoje a nikoli pouze výkony.

Váš

K.

Autor

Ondřej

Patří mi tento blog. Zajímám se o pedagogiku a psychologii, o kterých toho hodně čtu; kromě toho mám také rád různé báje a příběhy a fantasy literaturu.