Jazykové jednohubky

Na knižní scéně se čas od času objeví nějaký „pošetilec“, který se pustí do psaní o češtině s cílem nalákat zájemce o jazyk na něco jiného než „milovanou školní češtinu“. Jedním z posledních odvážlivců je Jan Táborský, kterému se to podařilo velmi dobře.

Kniha Jazykové jednohubky je souborem příspěvků, které Jan Táborský, autor knihy, publikoval na facebookové stránce Jazykové zajímavosti. Jak sám uvádí, překvapilo jej, jaký úspěch stránka získala, a tak se nakonec stalo, že část jeho práce vyšla knižně. Tohle internetové publikování skýtá jednu velkou výhodu – jakmile knihu dočtete, můžete pokračovat na oné stránce, kde se objevují další a další příspěvky.

Jsem velkým fanouškem podobných knih a Jazykové jednohubky oceňuju zejména proto, že se my, běžní čtenáři, dostaneme do jazykového zákulisí, aniž bychom museli studovat bohemistiku nebo přelouskávat knihy psané akademickým jazykem, který se ne vždy čte úplně jednoduše. Jan Táborský také často odkazuje na práci, kterou při hledání např. významu slova udělal, jmenuje příručky, které prostudoval, a my si jen pohodlně přečteme onen zajímavý a poučný závěr.

Kniha se do jisté míry podobá slavné Češtině poklepem a poslechem od Pavla Eisnera, ze které Jan Táborský také čerpal. Ta je ale spíše slovníkem než sborníkem. Zároveň jsou jazykové jednohubky o něco svěžejší a nám jazykově bližší – ono se není čemu divit, Eisnerova kniha poprvé vyšla v roce 1948.

Shrnutí

Jazykové jednohubky jsou osvěžující knížkou o češtině, která vás vezme na místa, kam jste se ve školní češtině ani neměli šanci podívat. Při čtení se pobavíte nad tím, co všechno je v češtině možné a co lidé vymysleli, dozvíte se zajímavé informace o vývoji a historii jazyka a možná se vám podaří objevit nějaké prohřešky, které pácháte, a sami o nich nevíte.

A abyste nekupovali zajíce v pytli, jednu z jednohubek můžete ochutnat na YouTube. Připravil ji Jan Táborský osobně.

Knihu si můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Zoner Press, kterému děkuji za recenzní výtisk.

Autor

Ondřej

Patří mi tento blog. Zajímám se o pedagogiku a psychologii, o kterých toho hodně čtu; kromě toho mám také rád různé báje a příběhy a fantasy literaturu.