Myslím, že se každému z nás už někdy stalo, že si chtěl přečíst něco, co český (a potažmo slovenský) knižní trh nenabízí. Nic nebolí čtenáře víc, než když uprostřed napínavého příběh vydavatelství oznámí, že neplánuje pokračovat, že knihu nezařadilo do edičního plánu, anebo ji naopak stále překládá a překládá…. Také se může stát, že narazíte na něco, co vás zaujalo, ale není to tu k sehnání. Pojďme se tedy podívat na to, co můžeme podniknout, když nás honí mlsná na zahraniční knihy.
1. Ověřte si vaše jazykové znalosti
Koupit si knihu, kterou potom člověk nemůže přečíst, je k zbláznění. Pokud koketujete s možností nákupu cizojazyčných knih, zkuste se podívat na stránky jejího vydavatele, zjistit, jestli nenabízí „preview“ (náhled) nebo „snippet“ (ochutnávku), a otestovat si, jestli textu rozumíte. Pokud ne, můžete na to jít hezky tvrdě a stylem slovo-slovník, ale to je dost nepraktické. Pokud si navíc vybíráte krásnou literaturu, asi vás to moc bavit nebude. Beletrie ale nebývá zase tak obtížná, odborná literatura je horší, ale tam je slovníková metoda pochopitelnější. Pokud jste trpěliví a jazyku se věnujete, zkuste počkat. Vyplatí se to. 🙂
2. Projděte si naše knihkupectví
V České republice je několik knihkupectví, která standardně nabízí cizojazyčnou beletrii i tematickou literaturu. Jedním z těchto knihkupectví jsou například Knihy Dobrovský, kde najdete hezký a poměrně aktuální výběr cizojazyčné literatury. Dokonce je možné si nechat určitou knihu objedna a doručit na prodejnu, nabízí- li ji smluvní dodavatel.
Na webových stránkách Knih Dobrovský se můžete podívat, které pobočky cizojazyčné tituly nabízí. Například v Brně cizojazyčnou literaturu nabízí ob pobočky – KD Vaňkovka a KD Joštova.
3. Hledejte specializované webové obchody
Nákup knih v klasických „kamenných“ knihkupectvích v zahraničí by vás asi vyšel draho. Ne kvůli samotné knize, spíše kvůli poštovnému – pokud vůbec tato knihkupectví knihy do zahraničí zasílají. Je proto vhodné se podívat po firmách, které se zaměřují hlavně na online prodej a dopravu po světě. Ty sice kamenné pobočky nemají, zato ale mají plné sklady zboží a neplatí se poštovné. Zde je několik tipů:
- Book Depository – spolehlivá a příjemná firma, která má obrovský výběr knih za přijatelné ceny. Oproti klasickému knihkupectví jsou ceny sice vyšší, ale v porovnání s cenou poštovného (které se u BD neplatí) je to zcela zanedbatelné. Službu mám osobně vyzkoušenou a mohu ji jen doporučit – pokud vám kniha nedojde do 14 dnů, pošlou novou, a to zcela zdarma. Ke knize dostanete zdarma záložku z aktuální kolekce a na webu bývají pěkné soutěže.
Následující služby nemám vyzkoušené, seřadil jsem je podle toho, jak důvěryhodně na mě působí:
- Better World Books – nabízí spíše použité knihy, poštovné se neplatí.
- AwesomeBooks – Nové i čtené knihy, paušální poštovné činí 3 libry.
- WorldOfBooks – Další knižní second-hand, poštovné činí 2 libry.
- Wordery – internetové knihkupectví, nabízí nové knihy, poštovné se neplatí.
- Thrift Books – nabízí použité knihy, poštovné se neplatí za objednávky nad 10 USD.
- Powells – Nové i čtené knihy, poštovné je zdarma.
4. Někdy je knižní bazar nejlepší volbou
Stává se, že se některé knihy již nevydávají, anebo jsou ty nové naopak moc drahé. V takovém případě bych se začal zajímat o Amazon.
Amazon (UK) je velký internetový obchod, který knižnímu sektoru věnuje ústyhodnou pozornost. Knihy se zde dají koupit nové, ale i použité. Ty přeprodávají menší firmy nebo i jednotlivci. Poštovné se potom odvíjí od toho, jak daleko od prodejce bydlíte. Na oficiální nabídky Amazonu se dá získat sleva nebo odpuštění poštovného, většinou je ale podmínkou prémiové členství, které se v Česku (kvůli nedostupnosti služeb – například zajímavé databázi seriálů) moc nevyplatí.
Přes Amazon jsem nakupoval odbornou literaturu a také jsem byl spokojen. Amazon navíc obsahuje „Centrum pro řešení sporů,“ ve kterém můžete nahlásit problémy s prodejcem nebo s dopravou a firma vám pomůže.
5. Kam jedete na dovolenou?
Zní to šíleně, že? Cestovat po světě za knihou, kdo by to dělal? Třeba já. Navíc, když se na to podíváte z jiného úhlu, může to být i velké plus – poznáte kulturu, ze které kniha vzešla, nebudete se pořád muset jen válet u moře, v ideálním případě si „projdete“ příběh (který může být na místo v zahraničí navázaný). Doporučuji si dopředu zjistit, která knihkupectví knihu nabízí, kolik kniha stojí, je-li naskladněná v destinaci, do které míříte, zda se poskytuje nějaká sleva a jestli vás třeba nezaujaly další knihy, ať nemusíte jet dvakrát. 🙂
Přeji hodně štěstí!