Procházka po anglických knihkupectvích

Letos se mi opět poštěstilo vycestovat do Spojeného královstí, konkrétně do Londýna a Oxfordu. A nebyl bych ten správný knihomol, abych se nezašel podívat do anglického knihkupectví. Letos jsem zavítal do celoanglické sítě Waterstones a do původně oxfordského boohshopu Blackwell’s.

Blackwell’s

Blackwell’s je spíše akademické knihkupectví založené v Oxfordu roku 1879. Od té doby se knihkupectví rozšířilo po celém Spojeném království a má nyní 45 poboček. Stále sídlí v Oxfordu.
V současné době knihkupectví nabízí beletrii, fantasy, jazykovou a odbornou literaturu pro studenty VŠ – proto také knihkupectví spolupracuje s vysokými školami po celé zemi.

V přízemí oxfordské pobočky knihkupectví najdeme běžnou knihovní nabídku: beletrii, fantasy literaturu a knihy pro děti. Kromě klasických „pyramid“ s novinkami a oblíbenými knihami mě zaujala nabídka „Don’t judge book by its cover – nesuď knihu podle obalu“, ve které knihkupectví nabízí knižní tituly zabalené v papíře s anotací. Je na vás, zda se svěříte do péče knihkupců a knihu vyzkoušíte, nebo ne.

První patro je celé věnované jazykové literatuře – a angličané mají opravdu široký výběr. Když se podíváte do českých knihkupectví, nejčastěji se objevuje angličtina a němčina. Zde není problém sehnat latinské slovníky, učebnice arabštiny nebo třeba i japonskou gramatiku. No zkrátka sen každého jazykáře. 🙂
Druhé patro se celé věnuje historické literatuře a vzácným knihám. A třetí patro je tak trochu netypické, mně se ale moc líbí – Blackwells provozuje knižní antikvariát. To znamená, že pokud potřebujete nějakou knihu, která už se nevydává, můžete nahlédnout i sem. Myslím, že je to velmi dobrý nápad a některá česká knihkupectví by se jím mohla inspirovat.
Sklepní patro je poté věnováno odborné literatuře. Najít zde můžete široké spektrum přírodovědných i humanitních publikací, VŠ skritp a učebnic k maturitě. Velmi často se zde pořádají besedy a přednášky – zrovna v době mé návštěvy se něco chystalo, už jsem ale nepřišel na to, co to mělo být.


Do útrob knihkupectví můžeme díky digitální prohlídce také nahlédnout z pohodlí našeho domova.

Z knihkupectví jsem si samozřejmě také něco odvezl – jako správný angličtinář hledám možnosti jazykového rozvoje, a tak jsem si vybral cvičebnici akademického psaní. Věřím totiž, že se mi to bude hodit. 🙂 (Mimochodem, dokonce vám tam zdarma dají plátěnou tašku na knihy a několik zajímavých filozofických magazínů – tomu říkám knižní servis. 🙂 )

Waterstones

Waterstones je jedno z největších britských knihkupectví. V současnosti má 275 poboček, některé i ve Francii, Belgii, Nizozemí a Irsku. Nabízí především beletrii, ale i odbornou literaturu. Při pobytu ve Spojeném království na Waterstones narazíte často.

Waterstones jsem navštívil ve Stradfordu nad Avonem, kde je jen menší pobočka, která ale poskytuje plnohodnoutnou nabídku knih. Opět se mi (i přes velikost knihkupectví) líbila nabídka jazykové a odborné literatury. Knihkupci navíc připravili stolky s tematickými knihami, které by vás mohly zaujmout.
Stradfordská pobočka je dvoupodlažní, v přízemí byla dětská literatura a beletrie, v prvním patře fantasy a odborná literatura.

Waterstones má taky velmi zajímavé akce. Na svých stránkách sestavují žebříčky knih podle oblíbenosti a pořádají různé sezónní akce – nyní je to například „nakup knihy pro Sýrii„. Akce spočívá v tom, že 100 % výtěžku z vybraných titulů jde na pomoc do Sýrie.

 

Kde je ještě možné v Anglii nakoupit knihy?

Dalším místem, kde se velmi dobře dostanete ke knihám, je WHSmith. To je tzv. „stationery“, u nás by se dalo říct něco jako papírnictví, zde je to ale kombinace knihkupectví (populární knihy a učebnice), poštovních služeb (pohledy a známky), trafiky (novinové zboží) a malého obchodu (pití, žvýkačky,…)

V Anglii jsou také velmi populární „Charities„, kam lidé darují nepotřebné věci a spolek je pak prodává. Celý výtěžek (nebo jeho většina) jde potom na dobrou věc. Nejznámější je asi Oxfam, kde se dá nakoupit oblečení, umělecké potřeby, hudba (CD, kazety, desky), knihy a sběratelské předměty (mince, pohledy, dopisy,…)

Umíte anglicky? Tak do toho!

Na závěr už jen zbývá dodat, že číst v cizím jazyce zpočátku sice není lehké, ale o to víc je to krásné, když si uvědomíte, že dokážete něcěmu takovému jako je cizojazyčná kniha porozumět. A proto vám radím se do knihkupectví podívat, jestli do Spojeného království někdy pojedete. Třeba se vám něco zalíbí. 🙂

Autor

Ondřej

Patří mi tento blog. Zajímám se o pedagogiku a psychologii, o kterých toho hodně čtu; kromě toho mám také rád různé báje a příběhy a fantasy literaturu.